Aydınlatma

Bir Ev İnşa Ederken Doğal Aydınlatmadan Yararlanmanın İpuçları

Doğal ışık doğası gereği ücretsiz olarak bahşedilmiştir. Evinize ne kadar çok girerse, ondan o kadar çok avantaj elde edersiniz. Elektrik faturalarınızdan tasarruf edebileceğiniz maliyeti hayal edin. Aynı zamanda pozitif enerjiyi emdiği için evinize ferahlatıcı bir bakış sağlar. İşte doğal ışığın evinizi aydınlatmasına yardımcı olacak bazı ipuçları.

  1. Güneşin yönlendirildiği yere ev inşa edin. Çoğu inşaatçı, çoğu pencerenin güney yönüne bakmasını önerir. Kaybettiğinden daha fazla güneş ışığı alacaklar. Uzmanlara göre, kuzey ışığı daha hoş ve parlamaz.Doğu ve batı cepheli pencereler daha fazla güneş ışığı alır ancak yönetilmesi zor olabilir ve güneş enerjisinin daha fazlasını hapsedebilir ve daha sıcak bir his verebilir. Doğu ve batı cepheli pencerelerden kaçınamıyorsanız, bu pencerelerde düşük E-kaplamaların olduğundan emin olun. Yaprak döken ağaçlar ayrıca yaz aylarında gölge vermeye yardımcı olabilir ve yaprak döktüğü için kış aylarında daha fazla güneş ışığının girmesine izin verebilir.
  2. Pencerelerinizde ışık kontrol malzemeleri bulundurun. Perde ve panjurlar, istediğiniz miktara göre doğal ışığın evinize girmesine yardımcı olacak ışık kontrol malzemeleridir. Sabahın ilk saatlerinde güneş ışığı almak iyidir çünkü hareket etmek için ferahlatıcı bir enerji verir. Gün yükseldikçe perde ve panjurlar güneş ışığı miktarını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Düşük teknolojili görünebilirler ancak ihtiyacınız olan güneş ışığını içeri veya dışarıda tutmaya yardımcı olabilirler.
  3. Günışığı hasat sistemi kurulmalıdır. Bu, sensörler ve dedektörler yardımıyla evinizin içindeki ışığı kontrol edebilen otomatik bir sistemdir. Evin bölümlerini aydınlatmak için doğal ışığı ve yapay ışığı birleştirir. Bu sistem, doğal ışık yoğunluğunu algılar ve hareket ve üretkenlik için elverişli bir atmosfer sağlamak için yapay ışığın doğru parlaklık yüzdesini yayması için sinyal verir.

Bir evde doğal ışık önemlidir. Özellikle verdiği doğal E vitamini ihtiyacı olan cilde aydınlatma dışında sağlık açısından faydalar sağlar. Ancak eve giren doğal ışık miktarını korumak hala sahibinin kontrolündedir. Yukarıda verilen ipuçlarıyla, doğal ışığı evinizin içinde nasıl ihtiyacınız olduğu gibi nasıl tutacağınıza dair genel fikri bir şekilde kavradığınızı umuyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı