Boyama

En Ünlü Resmi (Tembellik Bilimi) – Frank Stella

Amerikalı ressam ve matbaacı Frank Stella (Mayıs 1936 doğumlu) ‘Post-ressam Soyutlama’ ve ‘Minimalizm’ sanatında uzmanlaşmıştır. Konformist sanatı takip etmeyi reddeden bu yenilikçi modern tekniklerin meşalesi olmuştur. ‘Ressam Sonrası Soyutlama’, kökenini ‘Soyut Dışavurumculuk’ta bulan bir resim biçimini ifade eder. Benzersizliği, yalnızca iki renk tonu kadar az olabilen, genellikle canlı renk kombinasyonlarında ayarlanmış simetrik geometrik desenlerin temsiline atfedilir. Minimalizm, eserin temel özelliklerinin ön plana çıktığı bir görsel sanat biçimi olan ‘Post-Ressamlı Soyutlama’nın ortak hareketidir. ‘Modernizm’ türüne aittir ve onun altında yatan ‘indirgeme’ metodolojisini taşır. 1984’te Stella, şu anda Washington DC’deki Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenen devrim niteliğindeki “Tembellik Bilimi (La scienza della pigrizia)” adlı eseri ile ortaya çıktı.

Bu büyük rölyef, “Tembellik Bilimi (La scienza della pigrizia)”, çeşitli ortamlardan oluşan bir tuval tabanı üzerinde yaratılmıştır. Sert ama parlak bir yüzey oluşturacak şekilde kuruma özelliğine sahip yağlı boya, emaye boya ve alkid boyayı kullanır. Alkid, parlak bir yüzey üzerinde kuruma özelliğine sahip, ancak yüzeyde emaye boyaya göre daha fazla esnekliğe sahip olan bir modifiye polyester formudur. Stella’nın üç tür boyayı yaratıcı kullanımı, renklerin görünümüne dereceler eklemek ve parçaya gerçekten eklektik bir görünüm vermek için özel olarak tasarlanmıştır. Kullanılan diğer ortamlar, kazınmış magnezyum, alüminyum ve fiberglastır (dayanıklılığı ve optik özellikleri ile bilinen lifli formda son derece ince cam).

Aşındırma, gravürler veya farklı şekiller oluşturmak için bir metalin yüzeyinin asit veya mordan kullanılarak kesildiği bir işlemdir. “Tembellik Bilimi (La scienza della pigrizia)” nın arka planını süsleyen belirgin renkler kırmızı, mavi, yeşil ve kahverengidir. Parçanın sol kenarına, kırmızı ve yeşil fırça darbeleriyle beyaz yarım daire biçimli bir disk yapıştırılır. Diskin üst tarafına doğru çizgili, fan benzeri bir yapı yapıştırılır. Topluluğun sol tarafında, merkezden yayılan, ancak rastgele biri diğerinin üzerine yerleştirilmiş üç silindirik yapı bulunuyor. Stella’nın çizgili desenlere olan hayranlığına paralel olarak, her üç silindir de çeşitli genişliklerde dikey bantlara sahiptir. Düz ve uzun bir soyut parça, yapıtın tüm genişliğini kaplayan asamblajın üstüne yapıştırılır. Mavimsi beyaz boya ile boyanarak işe bir ustalık katıyor.

Frank’in alışılmışın dışında sanatla ilişkisi, ona en iyi örnek olan “Tembellik Bilimi (La scienza della pigrizia”) gibi en dikkat çekici eserlerden bazılarını yaratmak için olgunlaşmış hayal gücünü deneme fırsatı verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı