Yeşil yaşam

Eviniz Bio-Dome mu?

Birkaç yıl önce Bio-Dome adlı bir film izledim. Pauly Shore, temel amacın su, yiyecek ve oksijen gibi yaşam için temel ihtiyaçları karşılayabilen sürdürülebilir bir eko-sistem yaratmak olduğu bir balonun içine hapsolmuş ana karakterdi. Balonda, her şey yaşam döngüsüne katkıda bulunur ve doğanın yeteneğini taklit etme girişimleri, amacına hizmet eden canlı organizmaların ölümünden ve çürümesinden yeni bir yaşam ortaya çıkarır.

Doğa, yaşamı sürdürmek ve sürdürmek için müthiş bir model sağlamıştır. Temel olarak, dünyadan yetiştirilen her şey bir gün dünyaya geri dönecek ve yeni bir yaşamın başlaması için gerekli besinleri ve yapı taşlarını sağlayacaktır. Bizim açımızdan öykünmeyi hak eden muhteşem bir sistemdir. Bugün ürettiğimiz şeylerin çoğu havamızı kirletiyor, suyumuzu kirletiyor ve düzenli depolama alanlarımızın boyutunu katlanarak artırıyor. Doğa buna ayak uyduramaz. Bir yardım eli sağlamalıyız.

Çatı katımızdaki yalıtımdan zeminlerimizdeki laminat veya halıya kadar evimizi oluşturan ürünleri incelerken. Yıllar boyunca bu ürünlerin çevre üzerinde ne gibi etkileri olacak? Cıva ve kurşun gibi tehlikeli maddeler içerdikleri için modası geçmiş elektronik cihazlarımızın çoğunu atmamamız konusunda uyarılıyor olmamız beni şaşırtıcı buluyor. Benim için endişe verici olan, cıva içeren floresan ampulün ortaya çıkmasıdır. Yine de önerilen atma yöntemi, onları çöplerimizin geri kalanıyla birlikte fermuarlı bir plastik torbaya koymaktır.

Dünya genelinde üretim süreçlerinde değişiklikler oluyor. Şirketler sadece çevreye karşı sorumluluklarını anlamakla kalmıyor, aynı zamanda işin bir numaralı hedefi olan para kazanmaktan ödün vermeden bu hedefe ulaşmanın yollarını buluyorlar. Üreticiler, acil bir talebi karşılayan ancak daha sonra başka bir şeye dönüştürülebilecek ürünler geliştirmenin yollarını buluyor. Bunun güzel bir örneği, Shaw gibi üreticilerden gelen ve şimdi ve gelecekte çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için geliştirilmiş bir laminat parke ve halı serisi geliştirdikleri doğal yeşil zemin kaplamasıdır.

Bu tür girişimler teşvik edilmeli ve teşvik edilmelidir ve bunu yapmanın en iyi yolu soru sormaktır. Evinize getirdiğiniz ürünler hakkında biraz araştırma yapın. Her birimiz evlerimizi kendi küçük Bio-Dom’larımız olarak düşünürsek ve evlerimize getirdiğimiz ürünlerin evimizden çıktıklarında olumlu sonuçlara sahip olmasını sağlamak için üzerimize düşeni yaparsak, doğanın en iyi yaptığı şeyi yapmasına, şimdi yaşamı sürdürmesine ve sürdürmesine yardımcı olabiliriz ve gelecekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı