Boyama

Hastane Duvarları İçin En İyi Boya Renkleri Nelerdir?

Artık insan davranışının renklerden büyük ölçüde etkilendiği konusunda bir sır yok. Bilimsel araştırmalar, belirli renklerle çevrelendiğinde duygularımızın ve ruh halimizin etkilendiğini kanıtladı. Bazıları daha agresif olmamıza neden olurken, diğerleri üzerimizde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Psikologlardan iç mimarlara kadar herkes bu fenomene hayran kalmış görünüyor.

Konu boya olduğunda uzmanların doğru seçimi yapmak için son derece dikkatli olmalarına şaşmamalı. Fikirleri, renklerin yaptığı gibi, geniş bir yelpazede ortaya çıktıkça, nihayetinde göz önünde bulundurmaları gereken tek şey, vizyonlarının uygunluğudur. Örneğin, bir hastane odası, özel bir konutun oturma odasıyla aynı tonlarda boyanmaz. Hastalar, normal beyaz, yeşil veya mavi duvarlar yerine kırmızı boyalı duvarlarla baş etmekte zorlanırdı.

Hastane olan heybetli, göz korkutucu yerlerle bir şekilde temasta olabiliriz. Hastalar ya da ziyaretçiler olarak, onların varlığından kesinlikle şaşkına dönüyoruz. Ancak, hastaneler içeri girdikten sonra büyük bir sakinlik ve huzur hissi verme gücüne sahiptir. Bunu nasıl başarırlar? Sadece duvarlara hızlıca bakıp boyandıkları renkleri fark ederek cevabı bulmak çok kolay.

Hastane duvarları genellikle beyaz, yeşil ve mavi gibi renklerle kaplıdır. Bu seçimlerin arkasında bir açıklama var ve bu renklerin sahip olduğu psikolojik etkilerle ilgili.

Beyaz, bir hastane duvarında görülen en yaygın renktir. Ve bu, sağladığı huzurlu ve sakin ruh halinden kaynaklanıyor. Bunu seçmenin bir diğer nedeni de temizliği ifade etmesidir. Hastaların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan kısırlığı ifade eder. Doktorların ve hemşirelerin de beyaz üniforma giymesinin nedeni budur.

Mavi ve yeşil, konsantrasyonu teşvik eden huzurlu bir atmosfer yaratan en rahatlatıcı ve canlandırıcı renkler olarak kabul edilir. Tasarımcılar, psikologlar ve feng-shui uzmanları, hepsi mavi ve yeşil tonlarının bizi daha sakin, daha dengeli ve daha az duygusal hale getirdiğini düşünüyorlar. Yeşilin sinirlerimizi sakinleştirici etkisi olduğu için hastane bekleme odaları ve hatta psikiyatri koğuşları bu renge boyanmıştır. Ve cerrahlar aynı sebepten yeşil önlük giyerler. Maviye gelince, taşıdığı iyileştirici etkisinden dolayı acı çeken çocukların açık mavi boyalı hastane odalarına konulduğu sıklıkla fark edilmiştir.

Hastaneye girerken, genel atmosfer bizi güvende ve sakin hissettirmelidir. Personelin profesyonelliği hakkında herhangi bir şey bilmeden önce, endişeli bakış açımız, iyi karşılanacağımızı gösteren görünür işaretleri kontrol edecektir. Ve hastanenin beyaz, yeşil veya mavi duvarları ilk izlenimimiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı