Boyama

Karışık Ortamlar: Bazı Temel İpuçları ile Yağlı Boya Ortamlarının İncelenmesi

Bu makale, daha popüler yağlı boya ortamlarından bazılarını, amaçlarını ve bunların nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçlarını gözden geçirmektedir. Yağlı boyalarınıza bu maddeleri eklemenin amacı, boyanın uygulama sırasındaki davranışını değiştirmek ve boya kuruduktan sonra sonuçları etkilemektir. Davranış, boyanın fırçadan nasıl çıktığını ve yüzeyde nasıl kaydığını, yüzeyi veya sonraki katmanları nasıl kapladığını ve onu uygularken nasıl hissettiğini ifade eder.

Boya markaları farklı davranır ve ortamlar, boyayı kullanırken istediğiniz şekilde kontrol etmenize yardımcı olur. Bazı boya markaları – ve burada öğrenci notları yerine sadece sanatçı sınıfındaki boyalardan bahsediyorum – tüpün hemen dışında daha sert. Öğrenci notları daha az pigmente ve ekstra yağ gibi daha fazla dolgu maddesine sahiptir ve iyi performans göstermez. Borudan daha sert olan boyaları kullanırsanız, ancak kullanım veya davranışlarında daha fazla çok yönlülük istiyorsanız, bir ortama ihtiyacınız olacaktır. Diğer sanatçı sınıfı boyalar, daha kabarık dediğim şeydir ve tüpten çıkar çıkmaz daha sorunsuz devam eder. Son resminizde fırça darbelerinin belirgin olmasını istiyorsanız, daha sert bir boya daha iyi sonuç verir. Size doğru gelene kadar küçük miktarlarda rafine keten tohumu yağı eklemek, boyayı düzleştirmeye ve daha az vuruş göstermeye teşvik edecektir. Daha az keten tohumu yağı ve daha fazla vuruş gösterecektir. Bir impasto tekniği tercih ederseniz (Van Gogh’u düşünün), Gamblin Alkyd Gel boyayı güzelce kalınlaştırır. Yavaş kuruyan bir boya tabakasının üzerine asla daha hızlı kuruyan bir tabaka koymamayı asla unutmayın. Üst tabaka çok çabuk kuruyabilir ve bir bariyer oluşturarak alttaki tabakanın sızdırmaz hale gelmesine neden olabilir ve yolun aşağısındaki yüzeyde dalgalanma veya çatlama olabilir.

Cam ortamları, boyayı palet veya kanvas üzerinde karıştırmak yerine izleyicinin gözünün renkleri karıştırmasını sağlayarak ince boya katmanları uygulamanıza ve renk ve parlaklık oluşturmanıza olanak tanır. Liquin by Winsor & Newton gibi bir ortamın kullanılması, boyayı inceltirken kuruma süresini hızlandırır ve bir sonraki katmanı uygulamadan önce her katmanın kuruması için birkaç gün beklemeden katmanların oluşturulmasını sağlar. Birçok ressam tarafından onlarca yıldır kullanılan geleneksel bir ortam, rafine keten tohumu yağı, bir dokunuş çözücü (tipik olarak mineral ispirto) ve bir tutam stand yağı ve Japonya veya Kobalt Kurutucu gibi sırlama ortamları da mevcuttur. Bu bileşenler karıştırılır Daha hızlı kuruma süresi, daha fazla parlaklık vb. gibi istediğiniz sonuçları elde etmek için dengede durun. Stand yağı fırça darbelerini azaltabilen ve parlaklığı artırabilen daha kalın bir keten tohumu yağıdır. Karışımınıza Damar verniği eklemek de parlaklık katar ve kuruma süresini hızlandırabilir. Damar verniği ağaç reçinesinden yapılır ve alkid bir sentetik reçine şeklidir.

Çok sayıda ortam var ve resim tarzınıza en uygun olanı bulana kadar birkaç tane denemenizi tavsiye ederim. Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra aspir yağı, haşhaş tohumu yağı ve ceviz yağıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı