Aydınlatma

LED Işıklar Nedir ve İlk Aydınlatma Tercihi Nasıl Olmalıdır?

LED ışıklar nelerdir?

Piyasada akkor, floresan vb. Gibi birkaç ışık türü vardır. Ancak bunların dışında, LED ışıklar insanlar arasında en yeni ancak en çok tercih edilen aydınlatma seçeneklerinden biridir. LED veya Işık Yayan Diyot, mikroçipten geçen elektrikle ışık kaynağının aydınlatıldığı bir tür aydınlatma armatürüdür. Ayrıca, daha verimli hale getirmek için üretilen ısı bir soğutucuda toplanır. Bu, ampulün aşırı ısınmamasını ve yanmamasını sağlar. Bu tür bir ısı yönetimi, onu bir Energy Star ile en çok kullanılan aydınlatma armatürlerinden biri yapar. Diğer ışık türlerinden neredeyse% 90 daha verimlidirler. Ayrıca akkor ve CFL’lerden daha uzun ömürlüdürler.

Diğer ışık kaynaklarından farkı nedir?

LED’leri diğer formlara göre daha çok tercih eden ana unsurlar kullanımda daha çok yönlü olmaları, daha verimli olmaları ve daha uzun ömürlü olmalarıdır.

  • Işığın yönü:

LED ışıklar tek yönlüdür; ışıklarının belirli bir yönden kaynaklanacağı anlamına gelir ve bu, trafik ışıkları vb. gibi çeşitli uygulamalar için mükemmeldir. Bu aynı zamanda enerjiyi verimli bir şekilde kullanacağı anlamına gelir. CFL ve akkor lamba ise her yöne ışık vererek güç tüketimini ve ısı üretimini arttırır.

  • Beyaz ışık üretmek:

Orijinal durumdaki LED ışık kırmızı, mavi, yeşil ve kehribardır, ancak onu beyaz ışığa dönüştürmek için bir fosfor tabakası kullanılır. CFL’de ışık, UV ışığı ve ısıyla üretilirken, fosfor çarptığında beyaz ışığa dönüşür ve akkor haldeyken, beyaz ışık metal filament beyaz ısınana kadar parladığında üretilir. Hem CFL’lerde hem de akkor lambada, ısı üretimi LED’e kıyasla çok yüksektir.

LED ışıkları kullanmanın faydaları nelerdir?

Ev ve ofisler için LED aydınlatma armatürleri kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Onlardan bazıları:

  • Enerji tasarrufu yapın: daha az elektrik kullanırlar ve dolayısıyla kişinin elektrik maliyetlerini ve tüketimini önemli ölçüde azaltacaktır. Bunlar, gün boyunca ışığa ihtiyaç duyulan oda ve alanlar için mükemmeldir.
  • Daha uzun ömür: LED’ler diğerleri gibi arıza yapmaz veya yanmaz ve yaklaşık 50.000 saatlik bir ömre sahip olabilir. Bu, birinin bunları tekrar tekrar satın almasına gerek kalmayacağı ve özellikle ticari bir alanda ışık değiştirme maliyetinden de tasarruf edebileceği anlamına gelir.
  • Dayanıklılık: Kolay kırılmazlar ve ayrıca diğer her türlü çevre koşullarına dayanıklıdırlar. Ayrıca, performansları çok sayıda döngüden sonra düşmediğinden sürekli açma ve kapamalardan etkilenmezler.
  • Soğuğa dayanıklı: LED’ler diğer aydınlatmalardan farklı olarak daha soğuk sıcaklıklarda daha verimli çalışır. Dondurucularda, soğuk hava depolarında, otoparklarda ve sınır aydınlatmalarında çok kullanılmalarının nedeni budur.
  • Zararlı emisyon yok: UV ve IR üretimi olan akkor ampullerin aksine, ancak LED’lerde neredeyse hiç UV veya IR emisyonu yoktur, bu nedenle her türlü yanma ve ısınma tehlikesini önler.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı