Aydınlatma

Mükemmel Ruh Halini Ayarlamak İçin 3 İç Aydınlatma Türü

Ev aydınlatma seçenekleriniz söz konusu olduğunda, yaşam alanınız için mükemmel kurulum için oldukça fazla seçenek vardır. Giderek daha fazla ev sahibi kendi ev geliştirme projelerine dahil olurken, çoğu kendilerini geçmişin geleneksel aydınlatma sistemlerinden uzaklaşıyor buluyor. Yeni bir ev geliştirme dergisi edinebilir ve parlak sayfalarda reklamı yapılan geniş seçenekleri görebilirsiniz.

Bu yeni seçenekler, evinize gelen konuklar için drama ve sıcak bir ortam ekler. Öyleyse, misafirleri eğlendirmek ve günlük yaşam için size mükemmel bir fon sağlayacak üç tür aydınlatma seçeneğini neden düşünmüyorsunuz? Bazı temel aydınlatma türlerini ve bunların genel amacını ele alacağız. Bu, aydınlatma armatürlerinizi düşünürken ne almanız gerektiğine dair daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olur. Konut ayarları için yaygın olarak kullanılan farklı seçenek türleri aşağıda verilmiştir.

Genel Aydınlatma

Genel aydınlatma, yaşam alanlarını veya yürüyüş yollarını aydınlatmanın birincil yolu olarak kullanılır. Rahat bir seviye olarak ayarlanmıştır ve insanların odada güvenle yürümesine izin verir. Genel aydınlatma seçeneklerinin daha popüler örneklerinden bazıları duvara ve tavana monte armatürlerdir. Diğer örnekler, popüler gömme aydınlatma ve ray aydınlatmasıdır. Tavandan sarkan armatürler aynı zamanda genel aydınlatma sistemleridir. Bazı örnekler avizeler ve fenerlerdir.

Odanızın bol miktarda penceresi varsa, odaya genel aydınlatma eklemek için doğal güneş ışığını da uygun bir seçenek olarak kullanabilirsiniz. Ancak akşamları, iyi bir genel aydınlatma seçeneği bulmanız gerekecek. Odalarınızın ayarlandığı temaya ve stile bağlı olarak, aydınlatma seçenekleriniz bu genel havayı belirleyecektir. Pazardaki bu kadar çok seçenekle, bütçenize ve iç mekanın genel tarzına göre seçim yaptığınızdan emin olun. Mevcut iç tasarımınızı tamamlamalıdır.

Görev Odaklı Aydınlatma

Görev odaklı aydınlatma, kullanıcıların belirli bir alanda odaklanmış bir ışık demetine sahip olmasını sağlar. Genel olarak belirli görevleri yerine getirmeye ve tamamlamaya yardımcı olur. Bazı görevler mutfakta ocak üzerinde olabilir, odada kitap okuyabilir veya çalışabilir. Genel olarak genel aydınlatma seçenekleri, hobi yaparken veya okurken yeterince ışık vermez.

Bu durumlarda, görev aydınlatmasının eklenmesi kesinlikle kullanıcı için konfor düzeyini artırmaya yardımcı olacaktır. Tipik olarak, çoğu evde belirli görevler için ana ışık kaynağı olarak hizmet edecek bir tür görev aydınlatması vardır. Lambalar ve spot ışıklar, göreve yönelik aydınlatma için daha popüler aydınlatma düzenlerinden bazılarıdır.

Diğer konfigürasyonlar bir far veya halojen masa lambası olabilir. İhtiyaçlarınız için doğru görev aydınlatmasını seçerken, dikkat dağıtıcı gölgeler yansıtmayacak tasarımı dikkate aldığınızdan emin olun. Ayrıca, yeterince parlak olup olmadığından da emin olun. Bazı ışıklar görev odaklı görünebilir, ancak aslında bir sonraki aydınlatma türüdür.

Aksan Aydınlatma

Bu, iç mekanınızdaki havayı doğru bir şekilde ayarlamak için en kritik aydınlatma türüdür. Drama ve sıcaklık dimmerlerle ayarlanabilir. Accent aydınlatma örneklerinden bazıları, duvardaki resimleri veya sanat eserlerini vurgulayan spot ışık türleridir.

Ek olarak, evin dış cephesinde yer alan bitki ve çalıları vurgulamak için kullanılırlar. Bu vurgulu ışıklar, geleneksel aydınlatma sistemlerinden üç kat daha fazla ışık sağlayabilir. En yaygın konfigürasyonlar ray aydınlatması, duvara monte ve gömme aydınlatmadır.

Yani, ev geliştirme projeniz ne gerektiriyorsa. İç mekanı tam olarak kullanmak için ihtiyaç duyacağınız aydınlatma türünü düşünmeye başladığınızdan emin olun. Aydınlatma konfigürasyonlarınız için genel sonuçta malzeme, konumlandırma ve watt oynamayı unutmayın. Yeni aydınlatma projeniz için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için çeşitli mağazalara göz atmayı unutmayın.

Daha Fazla Aydınlatma İpuçları İster misiniz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı