Peyzaj Dış Dekorasyon

Ördek ve Süslü Kulübeler Arasındaki Fark Nedir?

Bir bina, birincil amacı olarak işlev veya stille tasarlanabilir; Bu, üç mimarın Las Vegas’taki kumarhanelerin tasarımını inceleyen bir Las Vegas’tan Öğrenme kitabı yazmasına yol açtı. Önde gelen bir mimar olan Robert Venturi, bir binayı amacına bağlı olarak ‘ördek’ veya ‘dekore edilmiş bir baraka’ olarak tanımlamak için bu terimi icat etti. Las Vegas’ın ana şeridindeki binaların ve mimarinin incelenmesi, binaların ana önceliklerinin nasıl verimli bir şekilde işlev görmesi değil, stillerinin hayranlık uyandırması olduğunu gördü. Bir ‘ördek’ yapısının işlevi, stilin bir yan ürünüdür, oysa ‘dekore edilmiş bir kulübe’ için yaratılışının amacıdır.

‘Ördek’ terimi, bir ördek çiftçisi tarafından inşa edilen ve tüm ördek ürünlerini satmak için bir dükkan olarak kullanılan bir bina olan ‘Long Island Duckling’den büyük ölçüde etkilendi. Big Duck, 1930’larda inşa edildi ve Pekin ördeğinin dış cephesi için iç mekanı feda etti. Bu, Robert Venturi’nin zamanının mimarisini incelerken ‘dekore edilmiş bir kulübe’ alternatifi olarak kullandığı yapıdır. Yenilik mimarisi, Amerika’da 60’lar ve 70’ler boyunca, satılan ürünlerin şeklini alan bazı binalar ile son derece yaygındı. Long Island Duckling, bu tür bir mimarinin başlangıcıydı ve çörek standlarının tepesindeki dev çörekler, portakal şeklindeki meyve suyu tezgahları ve hatta bir sosisli sandviç lokantası gibi ikonik mimariye ilham verdi.

Konsepti ilk gün ışığına çıkaran kitabı yazan Robert Venturi ve diğer iki mimar Denise Scott Brown ve Steven Izenour, bir binayı amacına ulaşılacak bir yer olarak görüyorlar. Kitabın yazıldığı sırada Las Vegas, hamburger veya tavuk tarzı restorandan uzaklaşıp şehirleri ve simge yapıları taklit eden tam teşekküllü binalara veya tatil yerlerine taşınmaya başlıyordu. Öncelikle verimliliği ve işlevselliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış ve inşa edilmiş bir binayı tanımlamak için ‘dekore edilmiş kulübe’ terimini yarattılar.

Kitapta ördek mi yoksa süslü barakanın mı daha iyi olduğu söylenmemiş, ancak farklı oldukları. Tamamen ayrı odak noktalarıyla inşa edilen bir ördek, yalnızca binanın size nasıl sunulduğuna odaklanır. Bir binanın detay ve işçiliği takdir etmenizi sağlayan büyük, yaratıcı veya abartılı bir dış cephesi varsa, o zaman amacına ulaşmıştır. Bununla birlikte, dekore edilmiş bir sundurma, iç mekanı ve binanın ne kadar etkili olduğunu öncelikli olarak ele alacak ve iç kısım üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlandıktan sonra dış cephe süslemesine sahip olacaktır.

Bu modern zamanlarda, çevresel gereklilikler olarak dekore edilmiş bir kulübe inşa edilmesi daha olasıdır; fiyat ve alan, binanın tüm avantajları aranır. İşlevsellik, pratiklik ve dış tasarım arasındaki karışımı doğru bir şekilde elde etmek, Venturi’nin teorisini takip edebilen günümüz mimarlarının işidir. Long Island Duckling gibi stil ve işlevin bir araya getirildiği bir bina, onlara gerçek bir ihtiyaç olmadığı için son zamanlarda nadiren görülüyor. Teknoloji ve modern teknikler sayesinde, çağdaş mimarinin artık sınırsız olanakları olduğu için dekore edilmiş bir kulübe oluşturmak ve bir ördekle bitirmek niyetiyle bir binaya başlamak mümkündür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı