Yeşil yaşam

Organik Bir Çim Yaratmak

Kimyasal kullanmadan harika bir bahçeye sahip olamayacağınıza inanıyor musunuz? Bunu sudan üfleyeceğim. Kimyasal işlem görmüş komşularınızı şaşırtacak güzel, muhteşem bir bahçeye sahip olabilirsiniz! Eminim daha önce aşırı işlem görmüş bir kimya deposu görmüşsünüzdür. Kahverengileşiyor çünkü çok fazla koyuyorlar. Organik çimlerle bunu asla göremezsiniz. Organik ürünlerle aşırı tedavi edemezsiniz. Kimyasal olarak işlenmiş bir bahçe çevremize zarar verir. Muhteşem bir çimenliğe sahip olmak için böcek ilaçlarına, herbisitlere ve mantar ilaçlarına ihtiyacınız yok.

Çimlerimize koyduğumuz birçok kimyasal, çimlerimiz tarafından bile kullanılmıyor. Korkunç bir gerçek, gübrenin% 40-60’ının azotun akması veya sızması ve yer veya yüzey suyuna karışmasıdır. Yalnızca ABD’de, her yıl 60-70 milyon kuş böcek ilacı zehirlenmesinden ölüyor. Kimyasal gübreler toprağınıza çok fazla zarar verebilir. Toprağınızın sağlıklı olmasına yardımcı olan canlı organizmaları, faydalı böcekleri ve bakteri popülasyonlarını öldürürler. Aslında zararlı bakterilerin aşırı çoğalmasına neden olurlar.

Çimlerimize gelince yanlış bir zihniyete sahibiz. Aslında, toprağımızı işlememiz gerekirken, çimlere işlem yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Toprağımız sağlıklıysa çimimiz sağlıklı olacaktır. Solucan çayı kullanmak, sağlıklı bir toprak oluşturmanın harika bir yoludur. Solucan çayı toprağa bakteri, mantar, asinomisetler ve protozoa ekler. Yararlı aerobik bakteriler, mantarlar, protozoa, aşılayıcılar ve nematodlar, daha fazla kök derinliği ve uzaması, hastalıklara ve zararlılara karşı daha iyi direnç ve daha sağlıklı, daha sert bitkilere yardımcı olur. Kimyasal gübrelerden daha iyi performans gösterir. Solucan çayı, yararlı aerobik mikroorganizmaların çoğalmasına neden olan ve zararlı olanlardan kurtulan bir aerobik oksijenasyon sürecinde demlenen solucan dökümlerinden elde edilir. Solucan çayındaki mikroorganizmalar, bitki büyümesinde artışa, daha sağlıklı, daha fazla hastalık ve zararlıya dayanıklı bitkiler, daha büyük meyve ve sebzeler ve daha yüksek üretime neden olur. İşte ben buna organik galibiyet diyorum!

Organik çimlere geçerken sabırlı olmalısınız. Bir gecede mükemmel değil. Toprağınızı geçmişte uyguladığınız tüm zararlı kimyasallardan arındırmanız zaman alacaktır. Uzun vadede, hepsine değecek. Çevreye yardım edecek ve tüm bu zararlı kimyasalları satın almak zorunda kalmadan para biriktireceksiniz. Çimlerinizi fazla sürmek harika bir fikir. Çim kalın ve sağlıklı olduğunda yabani otlar büyüyemez. Bunu sonbaharda yapmak en iyisidir. Çimlerinize solucan çayı püskürtmek, toprağınızın daha sağlıklı olmasına ve bitkilerinizin daha derin bir kök sistemine sahip olmasına, dolayısıyla daha az su kullanmanıza yardımcı olacaktır. Çimlerinizi uygun yükseklikte biçmek de sağlıklı bir çimler elde etmenin harika bir yoludur. Biçme makinesi bıçağınızı en yüksek ayara getirin ve bıçaklarınızın keskin olduğundan emin olun. Kupürleri poşetlere koymayın. Onları çimlerinize bırakmak, toprağa değerli organik madde ve her mevsim 1.000 fit kare başına yaklaşık 2 kilo azot ekler. Şimdi oraya gidin ve hem siz hem de çevre için mükemmel organik çimi yaratın!

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı