Ev Geliştirme

Oturma Odanızı Dönüştürün – Bir Ev Tadilatı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) ilk zamanlardan 1970’lere kadar, çoğu aile etkinliği bir evin oturma odasına odaklandı. “Kabul odası” olarak da bilinen ev yapımcıları, misafirleri eve girer girmez oraya götürdüler. Bu oda en iyi oturma ve mobilyalara sahipti. Orada, perdeler pencerelere ince bir şekilde sarkıyordu. Odada küçük bir piyano bulunabilir. Taze kesilmiş çiçeklerden oluşan bir vazo ve fındık veya nane ile dolu bir kase sehpanın üzerinde durabilir. Bir ev ustası konuklara “Ben mutfaktan kahve alırken bir şeyler ye” diyebilir.

Lekesiz bir şekilde temiz tutulan oturma odası konumu, ev hanımının misafirleri evden fazla uzaklaşmadan (dağınıklıkların gizlendiği yer) ağırlamasına izin veriyordu. Bir ev yapımcısı rahatça nazik ve ilginç sohbetler yapabilir ve oturma odasındaki konuklar üzerinde bir izlenim bırakabilir. Evin en resmi, ceket ve kravat odası olan bu yer, temizliğin yanı sıra sofistike bir yapıya sahipti ve sözsüz bir şekilde aileyi sosyal statüde yükselen olarak tanımladı (ya da olmadı). Ancak, 1970’lerde ABD’de insanlar kendilerini ifade etmek, daha fazla seçeneğe sahip olmak istediklerinde ve misafirlerin onlar hakkında ne düşündüklerine daha az önem verdiklerinde konut değişti.

Evlerini yaratıcı ve kullanışlı yaşam alanlarıyla yapılandırmaya daha çok önem verdiler. Yine de bugün bile, yeni inşa edilen evlerin çoğunun yanı sıra 1970’lerden önce inşa edilenlerin de oturma odası var. Yine de aile odası (bir zamanlar radyonun dinlendiği, ardından televizyonun oturduğu ve şimdi geniş ekran TV’nin duvara monte edildiği yer) pratikte hem aileyi hem de misafirlerini merkez alıyor. Dijital çağda eğlence, basit konuşma değil, dijital içeriğe erişim gerektirir (ceket ve kravat gerekmez veya istenmez).

Ev sahipleri oturma odalarını ev ofisleri, masa, bilgisayar çalışma istasyonu ve çevrimiçi erişimle donatılmış özel bir odaya dönüştürmeye başladı. Daha sonra, bilgisayar çalışma istasyonu bilgisayar oyunlarının kaynağı haline geldi ve birçok eski oturma odası ve ofis çevrimiçi oyun odaları haline geldi. Artık ne bilgisayar ne de oyun bir odada tecrit gerektiriyor. Bir tablet veya bir dizüstü bilgisayar mobil bilgi işlem sağlar ve bir akıllı telefon çevrimiçi oyun oynamaya olanak tanır.

Bu eski oturma odasını nerede bırakıyor? Bazıları oraya bilardo masası olan bir bar yerleştirir. Diğer insanlar için bu, misafir odası haline geldi (tam bir banyoya erişim kapısı ile kapatıldı). Evcil hayvanlar bazen yatakları, oyuncakları, bir hundes barı (su ve mama ile dolu bir av köpeği barı) ve ön kapının tabanına yerleştirilmiş bir erişim kapısı ile birlikte odayı kendileri alırlar. Bu fikirlerden herhangi biri, yaşamdan yoksun bir oturma odasından, böcek hayaletlerinden ve toz tavşanlarından daha anlamlı. # Tag1writer

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı