Aydınlatma

Yeşil Diş Ofis Tasarımı – Aydınlatmanın İyileştirilmesi

Dental ofis tasarımında en büyük endişe alanlarından biri, özellikle ameliyat salonlarında uygun aydınlatma olduğundan emin olmaktır. Genel amaçlı aydınlatma sağlamak için geleneksel olarak flüoresan tavan aydınlatması kullanılmıştır. Bununla birlikte, zorluklardan biri, aydınlatmanın hastanın dişlerinin rengini etkilememesi ve mümkün olan en iyi renk eşleşmelerinin elde edilebilmesi için renk düzeltme lambaları (ampuller) ile bunu yapmaktır.

Dişhekimliği ofisi, bunu izleyen bir dişçi ofis tasarımcısı ile inşa edilmediyse, çoğu zaman düşük maliyetli genel amaçlı flüoresan armatürler ve standart lambalar takılır ve diş hekimi ve hijyenist ürettikleri zayıf aydınlatma ve kalite ile uğraşmak zorunda kalır. .

Bugün, daha yüksek verimlilik ve yeşil dental ofis tasarımına doğru ilerlerken, daha iyi seçenekler var. T5 lambalı floresan armatürlere geçmek, enerjiyi% 28’e kadar artırabilir. Örneğin, 35W T5 lamba, watt başına 104 lümenlik bir etkinlikle 3650 lümeni söndürür. Bu, yalnızca 3.050 lümen değerinde 40W T12 lambaya ve watt başına 81 lümen etkinliğe veya yalnızca 2.700 lümende 32W T8’e ve watt başına 89 lümen etkinliğe benzer. (kaynak: 1)

Muayenehane tasarımınızda tüp yerine kutu aydınlatması kullanılıyorsa, lambaları kompakt flüoresanlarla (CFL) veya LED’lerle değiştirmek enerji kullanımınızı azaltmak ve ofisinizi “yeşilleştirmek” için harika bir yoldur. LED’ler Color Rendering Index’te diğer ışık kaynakları için 80 ila 85’e kıyasla genellikle 92 puan alarak “daha gerçek” beyaz ışık verir. Güneş 100 CRI’da ölçülür. Etkinliğe gelince, LED’ler 15W’da bir floresanın 35W’da ürettiği kadar çok lümen üretebilir. Bu, enerji kullanımında% 50’nin üzerinde bir azalma demektir.

LED’lerin akkor ve flüoresan aydınlatmaya göre sahip olduğu bir diğer yeşil tasarım avantajı, tehlikeli kimyasallar içermemesidir. Çoğu floresan ve CFL, cıva, kurşun, sodyum veya diğer tehlikeli materyaller içerir, bunlar toprak dolgularında son bulabilir ve su kaynağına sızabilir.

Son olarak, düşük enerji kullanımının yanı sıra LED’ler uzun süre dayanır. Gerçekten tükenmedikleri için, ömürleri lümen amortismanıyla ölçülür ve çoğu LED, lümen çıkışı orijinal çıktısının% 70’ine düşmeden önce 50.000 saat veya daha fazla dayanabilir. Aydınlatıcı Mühendislik Derneği’nin değiştirilmeleri gerektiğini söylediği nokta budur.

Bu nedenle, bir diş hekimliği muayenehanesinde tadilat planlıyorsanız veya yeni dişçi muayenehaneniz için bir tasarım planlıyorsanız, diş hekimliği ofis tasarımcınızdan tasarımda daha yüksek verimlilik, daha yeşil aydınlatma kullanmasını isteyin. Şu anda bir tadilat yapmıyorsanız, ancak ofisinizi yeşilleştirmenin ve enerji kullanımınızı azaltmanın yollarını arıyorsanız, lambalarınızı veya armatürlerinizi T5 floresanlara veya LED’lere dönüştürmek, başlamak için harika bir yerdir!

Kaynak 1: http://www.lrc.rpi.edu/programs/nlpip/lightingAnswers/lat5/pc1a.asp

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı