Yeşil yaşam

Yeşil Enerji – Nedir, Ne İşe Yarar ve Neden İhtiyacımız Var?

Yeşil enerji ile tam olarak ne kastedilmektedir? Yeşil enerji, fosil yakıtların yakılmasıyla üretilen enerji gibi geleneksel enerji kaynaklarına göre çevre üzerinde daha az etkisi olacak şekilde üretilen enerjidir. Fosil yakıtları yakarak enerji yaratmak, genellikle elektrik santralleri tarafından atmosfere salınan milyonlarca ton hava kirletici gibi istenmeyen olumsuz yan etkilere sahiptir. İnsanların “Yeşil Enerji” terimini kullanırken genellikle başvurdukları enerji türleri rüzgar, güneş, hidro ve jeotermal süreçler tarafından üretilen enerjiyi tanımlar. Bazı insanlar, yeşil enerji tartışma kategorisine nükleer enerjiyi bile dahil ediyor. Diğerleri, potansiyel nükleer kaza ve çevresel felaketler nedeniyle nükleer enerjiyi içermiyor.

Yeşil enerji, temelde hem enerji kaynağının elde edilmesinde hem de enerji kaynağının kullanımında çevremiz üzerinde çok daha az kirlilik etkisi yaratan yenilenebilir enerji kaynaklarından türetildiği için yeşil olarak kategorize edilir. Yeşil enerjileri, kömür ve petrolün fosil yakıtlarıyla karşılaştırırsanız, yeşil enerji ile fosil yakıt yeşil olmayan enerji arasındaki farklar çok netleşir.

Evlerimizde ve ofislerimizde kullanmamız için kömürü elektriğe çevirmek için olumsuz çevresel etkiler vardır. İlk olarak, kömürün satın alınması gerekir. Bu genellikle, bir şekilde yerden çıkarılması gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmanın yollarından biri, çevreye pek hoş olmayan bir prosedür olan strip madenciliği adı verilen bir tekniktir. Kömür bir şekilde yerden kazılarak elde edildiğinde, daha sonra ısının elektrik üreten türbinleri döndüren buhar oluşturmak için kullanıldığı bir enerji santralinde yakılması gerekir. Bu kömürü yakmak, hatta sözde “temiz” kömür bile her türlü hava kalitesi sorunu yaratır ve bazıları küresel ısınmaya yol açtığını düşünür.

Arabalarımızı, uçaklarımızı, kamyonlarımızı, trenlerimizi vb.Yakıtmak için petrol yağı kullanıldığında, çevremiz üzerinde olumsuz etkinin olduğu birkaç durum vardır. Öncelikle petrolün yerden pompalanması ve kullanılabileceği yere taşınması gerekir. Tüm bu prosedür, petrol kuyularından sızıntılardan ve nakliye tanker taşıyıcılarından sızıntılardan kaynaklanan çevresel felaket için büyük potansiyele sahiptir. 2010 İlkbahar-Yaz aylarında, petrol kuyularından Meksika Körfezi’ne ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney kıyılarına milyonlarca varil ham petrol pompaladıklarında BP’nin neden olduğu çevre felaketine bir bakın. Arabalarımıza, uçaklarımıza, kamyonlarımıza, trenlere vb. Güç sağlamak için petrol yakıldığında, başka bir olumsuz çevresel etki örneği daha ortaya çıkar. Bu yakıtlar temiz yanmaz. Şaşırtıcı bir hızda soluduğumuz havaya karbon monoksiti boşaltırlar.

Birkaç nedenden dolayı yeşil enerjiye geçmemiz gerekiyor. Birincisi, topraktan kömür çıkarmak için kullandığımız tekniklerle topraklarımıza tecavüz etmeyi ve talan etmeyi bırakmalıyız. Elektrik üretmek ve sadece aldığımız her nefesi etkilemekle kalmayan, aynı zamanda tüm dünya atmosferi üzerinde muazzam olumsuz çevresel etkiye sahip olan hava kirliliğine neden olmak için bu kömürü yakmayı bırakmalıyız. İkincisi, denizlerimize ve okyanuslarımıza petrol dökülmesini, kıyılarımızı yok etmeyi ve sayısız deniz yaşamı ve deniz kuşunu öldürmeyi bırakmalıyız. Hava kalitemize olumsuz etkisi nedeniyle araçlarımızı hareket ettirmek için tüm bu petrolü yakmayı bırakmalıyız. Üçüncüsü, bu yakıtları kullanmayı bırakmalıyız çünkü birçoğunu elde etmek için, Amerika’nın çıkarlarını en başta akıllarında bulundurmayan yabancı ülkelerle uğraşmak zorundayız.

Şu anda, bir bütün olarak daha az fosil yakıt ve daha fazla yeşil enerji kullanmamızı sağlayacak gerekli teknolojiye sahibiz. Mümkün olan en kısa sürede daha yeşil enerjiye geçiş yapabilmemiz için bu süreçlere dönüşümün şimdi başlatılması konusunda ısrar etmemiz gerekiyor. Bireyler olarak bunu ilerletmeye yardımcı olmanın bir yolu, evlerimize ve işyerlerimize güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi eklemektir. Bunu yaparak fosil yakıt tüketimimizi azaltabilir ve çevre üzerindeki olumsuz etkimizi azaltabiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı