Yeşil yaşam

Yeşil Evlere Odaklanın – Enerji Tasarrufu İçin Çevre Düzenleme

Bir evi yeşil bir şekilde düzenlemek, yeşil evinizi planlamanın ve inşa etmenin önemli bir parçasıdır. Peyzaj çok fazla su tüketir ve bahçenizin bakımı büyük miktarda karbon monoksit üretebilir. Yeşil peyzaj, onları hayatta tutmak için kullanılan su miktarını azaltan bitkileri seçmek anlamına gelir.

Çim için, çok yavaş büyüyen ve hayatta kalmak için çok az suya ihtiyaç duyan bitki çimleri. Bu tür bir çim ekerek, çimlerinizin her hafta biçilmesi gerekmeyecektir, ancak belki de yaz aylarında sadece birkaç kez, biçme faaliyetlerinizden kaynaklanan egzoz miktarını azaltmış olursunuz. Ayrıca su faturaları genellikle tüketim ile hesaplandığından, avlu ne kadar az su gerektirirse, su faturası o kadar düşük olur.

Evin etrafındaki bitkiler ve çalılar için dayanıklı bitkiler seçin. Hardy bitkileri hastalıklara ve zararlı haşerelere karşı daha az hassastır ve böcek ilacı ve gübrelerden vazgeçmenize veya bunları ortadan kaldırmanıza izin verir. Bu kimyasallardan ne kadar az kullanılırsa, çevre için o kadar iyidir ve yağmur fırtınası sırasında bitkilerden akıp toprağa emilen kimyasalların miktarını azaltır. Bu tür pestisit ve gübre akıntısı yer altı sularını ve içme suyunu kirletme potansiyeline sahiptir.

Yeşil peyzaj ile ilgili bir diğer önemli husus da ısı adası etkisidir. Isı adası etkisi, evden, evin etrafındaki insan yapımı yüzeylerden ve uygun çevre düzenlemesinin olmamasından kaynaklanan ısıdır. Bu kaynaklardan gelen birleşik ısı, bir topluluktaki sıcaklığı gözle görülür şekilde artırabilir. Isı adaları, klima kullanımının artmasına, hava kirliliğinin artmasına ve sera gazı üretimine ve daha düşük su kalitesine neden olabilir.

Yeşil eviniz için bu etki, ısıtma ve soğutma sistemlerinizi daha az etkili hale getirebilir. Doğru peyzaj türleri, ısı adası etkisini önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, dayanıklı ağaçları, çalılarımızı ve bitkilerimizi evden en az 24 inç uzağa dikmek ısı transfer mekanizmasını bozabilir. Ek olarak, yeşil evinizin batı tarafına veya araba yolları ve yürüyüş yolları boyunca yaprak döken ağaçlar dikmek, evi ve bahçeyi soğutmak için çok etkili olabilir. Yine de önceden plan yapın. Zamanla ağaçların ve çalıların büyümesi, kurulu olan herhangi bir güneş panelinin etkinliğine müdahale edebilir.

Peyzajınızı planlarken, bir yağmur fıçısı da kurmayı planlayın. Neden çimleri, bitkileri, çalılıkları ve ağaçları sulamak için çevre dostu, bedava su için akan yağmur suyunun bir kısmını depolamıyorsunuz? Bir yağmur variline ek olarak, bir yağmur fırtınası sırasında çatıdan ve yerden gelen suyu bahçedeki bitkilerin, çalıların ve ağaçların etrafında toplanacak şekilde zemin şekillendirilebilir. Bu, dünyanın sizin için işinizi yapmasına izin verir. Fırtınadan gelen su toprağa akarken, zeminin kuruması için son kısmı çimin en çok su alan kısmıdır ve bu da gereken musluk suyu miktarını azaltır.

Yeşil evinizin tasarımı sırasında bu sorunları çözmek için fazladan zaman ayırarak, güzel, çok az bakım gerektiren ve çevre dostu peyzajlı bir bahçe elde edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı